skip page navigationOregon State University
OSU HomeCalendarFind SomeoneMapsSite Index
OSU HOME | FIND ANSWERS | FIND PEOPLE | COUNTY OFFICES | SEARCH EXTENSION

Stretching Your Food Dollars

En Español

Strategies at the Store

Check the “Unit Price”

The “unit price” of a food is the price per pound or per ounce. When comparing the cost of two different sizes of the same food, or two different brands that are of different weights, it can be hard to figure out which one is a better buy. The tag on the shelf should tell you the total price and the unit price — this way, you can get the best deal.

image of a unit price comparisen

 

You will find that often the larger container is cheaper. Even though you pay more up front for the large size, you are getting a cheaper price overall.

Buy larger sizes of staple foods if you have the storage space and money in your food budget.

The next money-saving tip: looking for hidden persuaders.