Kristi Backe
Curriculum & Professional Development Coordinator, Outdoor School
Programs: Outdoor School
Amy Baker
Business Support Specialist
Department/Unit: Extension Communications
Jessica Barnett
4-H and FCH Education Program Assistant
Expertise: Horses , Swine , Business marketing , Nutrition and healthy eating , Physical activity , Youth education resources
Programs: Gilliam County 4-H
Judit Barroso
Weed Science
Expertise: Weeds
Department/Unit: Columbia Basin Agricultural Research Center
Joe Battilega
Bio Science Research Tech , Vegetable, Specialty Seed Crops, & Farm Crew
Expertise: Vegetables and specialty seeds
Rita Bauer
Outdoor School Operations Manager
Programs: Outdoor School
Katie Baxter
Education Program Assistant 2, 4-H Youth Development Program
Programs: Douglas County 4-H
Kara Baylog
Forestry and Natural Resources Program Coordinator
Expertise: Community science , Fire , Environmental education (PreK-12)
Aaron Becerra-Alvarez
Assistant Professor
Expertise: Vegetables and specialty seeds , Integrated pest management , Weeds
Department/Unit: Horticulture
Miesha Bennett
Education Program Assistant
Expertise: Youth education resources
Programs: Wheeler County 4-H
Logan Bennett
Small Farms and Master Gardener Program Coordinator
Expertise: Poultry and rabbits , Berries, table grapes and kiwifruit , Fruit trees , Hazelnuts and nut crops , Organic agriculture , Soil , Wine grapes , Berries and fruit , Integrated pest management
Programs: Southern Oregon Small Farms
Carrie Berger
Fire Program Manager
Expertise: Fire
Programs: Fire Program
Department/Unit: Forestry and Natural Resources Extension
Lincoln Best
Faculty Research Assistant
Programs: Master Melittologist Program
Department/Unit: Horticulture
Amanda Bielenberg
Conference & Events Manager
Programs: Open Campus
Department/Unit: Open Campus Administration , E&E/Extension Administration
Daniel Bigelow
Assistant Professor
Expertise: Finance, budgeting and taxes , Rural economic development
Department/Unit: Applied Economics